DÜKKAN YARDIM

Ürün Koyma

Ürünlerimi YOKMU.com' a nasıl yüklerim ?

Kargo

Ürünlerimi nasıl paketleyip kargolayacağım ?

Faturalandirma

Satacağım ürünler için fatura kesmek zorunda mıyım ?

Ürünlerimi YOKMU.com' a nasıl yüklerim ?

YOKMU.com Dükkanınızı açtıysanız, Dükkanınıza ürün yükleme ile ilgili bu bölümün altındaki buton aracılığı ile ulaşabileceğiniz “Ürün Koyma Kılavuzu” sayesinde Dükkanınıza kolayca ürün koymaya başlayabilirsiniz.

İnternetten alışveriş yapmak isteyen kullanıcılar, alacakları ürünle ilgili detaylar konusunda mümkün olduğunca bilgi sahibi olmak ister. Ürünün özellikleri, boyutları, avantajları ve fiyatı kadar görüntüsü de çok önemli. Bir kullanıcı, beğendiği ürüne bakarken sadece onu görmek değil, neredeyse dokunmak da ister. Ayrıca, ürün ile ilgili yazacağınız açıklayıcı bilgiler müşterilerin ürünlerinizi tercih etmeleri için son derece önemlidir. Bu nedenle aşağıda yer alan Ürün fotoğraf çekimi için ipuçları bölümünü okumanızı öneririz.

Ürün fotoğraf çekimi ipuçları

• Bol bol çekim denemeleri yapın.

• Ürünün faklı açılardan fotoğraflarını çekerek en iyi açıyı bulmaya çalışın.

• Dükkanınıza ürünün farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını mutlaka kullanın.

• Farklı ışık ayarları deneyin ve ürünün üzerindeki gölgeleri en aza indirmeye çalışın.

• Ürünün üzerindeki toz ve lekeleri silin. Fotoğrafta bu detaylar kötü görünecektir. Fotoğraf çekiminden önce ürünlerinizi mutlaka temizleyin.

• Mümkün olduğunca güneş ışığının olduğu ortamlardan yararlanmaya çalışın. Güneş ışığı en doğal ışık kaynağı olduğu için, gerçeğe daha yakın renkler elde etmenizi sağlar.

• Fotoğraf düzenlerken çok fazla efekt kullanmayın, ürünün gerçek görüntüsünü bozabilirsiniz.

• Farklı ortam ve farklı arka planlarda çekimler yaparak, ürünün hangi ortamda daha iyi göründüğü ile ilgili denemeler yapın.

Ürün açıklamasında neler olmalı

Klişeleşmişi kalıplaşmış ifadeler kullanmak satışlarınızda dezavantaj haline gelebilir. Örneğin, “en iyi”, “bir numaralı”, “süper”, “harika” gibi basmakalıp ifadeler çok fazla kullanıldığı için alıcıların gözünde artık bir öneme sahip değil. Bu ifadeler bir değer taşımadığı için, ürün açıklamalarınızda bu tür satış kalıpları kullanmak doğru olmaz.

Genel olarak bir hikayeyi ve kişiliği yansıtmayan ürünler alıcıların gözünde fazla değere sahip değillerdir. Ürün açıklamalarında Dükkanınızın ya da ürününüzün hikayesini yansıtacak kişisel dokunuşlar yapmak, Dükkan ve ürün değerinin de artmasına yardımcı olur ve ürüne olan bakış açısının da olumlu bir şekilde etkiler.

Hedef kitlenize uygun bir dil seçimi yapmak, cümlelerinizi kurarken bu dile bağlı kalmak ve markanızın kişiliğini yansıtmak bu açıdan önem taşır.

Ürün açıklaması yazarken ziyaretçilerin ilgisini çekebilmek için ürünün, hangi sorunlarını çözdüğünü onlara anlatmalısınız. Bunun yanı sıra bu ürünün hangi tüketici grubuna yönelik olacağını da açıklamalarınızda belirtmelisiniz.

Bir ürünü tanımlarken sıfatlardan faydalanabilirsiniz; ancak bunda da aşırıya kaçmanız yine olumsuz bir etki yaratacaktır. Sıfat kullanımlarında ürünün özellikleri, görünümü ya da ürünün faydaları gibi konulara değinebilirsiniz; ancak metninizi ilgi çekici yapmak için sıfatları aşırı kullanmamanız gerekir. Açıklamalarınızda sıfat kullanırken, şu ipuçlarından yararlanabilirsiniz:

Her bir isim için tek bir sıfat kullanın. Kullanışlı ve şık yemek tabağı gibi bir kalıp yerine, Kullanışlı Yemek Tabağı olarak kullanmanız daha doğru olacaktır.

Görünürde olan bir özellik için sıfat kullanmayın. Ürünün fotoğrafında bariz bir şekilde görünen bir ayrıntıyı açıklamada sıfat kullanmanız gerekmez.

Duygu odaklı sıfatlara yönelin. Duygulara yönelik ifadeler kurmak, tüketicilerin satın alma kararlarını daha fazla etkiler. Bu yüzden sıfatlarınızı seçerken ürünle ilgili belli duyguları verecek sıfatlar seçmeye özen gösterin.

Ürün açıklamalarında ürünün tarihinden de kısaca bahsedebilirsiniz. Ürünün nasıl üretildiğini ve kullanılan materyalleri açıklamanız faydalı olacaktır. Ürünün nerede üretildiğini de ekleyerek, alıcıların ürünün kalitesini görmesini de sağlayabilirsiniz. El yapımı olarak üretilen ürünlerde bu ifadeleri paylaşmanız, tüketicilerin satın alma kararlarını etkilemenizde önemli rol oynar.

Ürünün ne kadar popüler olduğunu tüketicilerle paylaşabilirsiniz. Birçok alıcı, başkalarının kullandığı ve popüler olmuş ürünleri tercih etme eğilimindedir. Bu da popüler ürünlerin daha kolay satılmasını sağlar. Ürün açıklamalarınızda ürünlerin ne kadar kişi tarafından tercih edildiğini de gerçekçi bir şekilde paylaşabilirsiniz.

Bazı ürünler belli sezonlarda ya da özel günlerde daha fazla tercih edilebilir. Ürünlerin bu özelliğini de alıcıları bilgilendirmek için ürün açıklamalarında belirtebilirsiniz.

Örneğin yılbaşı, bayram, anneler günü ve bunun gibi özel günlere dair ifadeleri kullanabilirsiniz.

Özellikle bazı ürünlerde teknik özellikler ürün açıklamaları yazarken üzerinde durmanız gereken konulardan biridir. Alıcılar ürünü satın alırken bu teknik özellikleri inceleyerek, diğer ürünlerle kıyaslayacaklardır. Ürün sayfalarınızda gereken durumlarda ürünün teknik özelliklerini de paylaşmalısınız.

Alıcılar ürünlerin teknik özelliklerini merak etseler de tüm ürün açıklama metninizin bu teknik özelliklerden oluşması bir dezavantaja dönebilir. Ürününüzü en iyi şekilde göstermek ve tüm özelliklerini yazmak isteyebilirsiniz; ancak sadece teknik özellikler üzerine odaklanmak ve ürünün sağladığı faydalardan bahsetmemek, tüketicileri kaçırmanıza neden olabilir.

Ürünlerinizin açıklamalarının temel odağı teknik açıklamalar değil, bu ürünlerin alıcılara ne gibi faydalar sağladığı ve onların hangi sorunlarını çözdüğü üzerinde olması gerekir. Özellikle kısa açıklama bölümlerinde, teknik özelliklerden çok bu bilgileri paylaşmak daha iyi olacaktır. Ayrıntılı teknik açıklamalarına ürün sayfasının alt bölümlerinde yer vermek daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Ürünle ilgili alıcıların gözünde bir resim çizebilmek için ürünün kullanım alanlarını veya nerede nasıl kullanıldığını da anlatmalısınız. Hangi koşullarda bu ürününün kullanılması gerektiğini, üründen nasıl daha iyi verim alınabileceğini ve önerilen kullanım koşullarını da ürün açıklamalarına ekleyebilirsiniz.

Birçok ürünün YOKMU.com’da farklı alternatifleri bulunabilir; fakat çoğu zaman bir üründe bulunan özelliklerden bazıları diğerlerinde bulunmayabilir. Ürün açıklamaları yazarken yapabileceğiniz çalışmalardan biri de rakip atölyelerin ürünlerinde bulunmayan özellikleri bu sayfada açıkça belirtmektir.

Ürünün rakip ürünlerden farklarını dikkat çekici bir şekilde açıklamanız, ürünün daha fazla öne çıkmasını sağlar ve alıcıların ürüne olan bakış açısını olumlu etkilemeye yardımcı olur.

Ürünün farklılıklarını belirtmeye başladığınızda, ürünün fiyatını neden hak ettiğini de vurgulama şansınız olacaktır. Bu da farklı bir satış politikası yaratmanızı sağlayacaktır.

Ürünlerimi nasıl kargolayacağım ?

YOKMU.com üzerinden bir sipariş aldığınız zaman otomatik olarak alıcı bilgileri hem e-posta adresinize hem de atölye panelinize düşecektir. Alıcı bilgilerini aldığınızda ister kendi tercih ettiğiniz kargo şirketiyle, ister YOKMU.com’un anlaşmalı olduğu kargo şirketleriyle indirimli olarak kargolama işleminizi yapabilirsiniz.

Ürünlerimi kargolarken nelere dikkat etmeliyim ?

En çok dikkat edilmesi gereken nokta siparişlerinizi hızlı bir şekilde kargoya vermenizdir. Siparişini aldığınız gün veya ertesi gün kargoya vermeniz alıcı için en önemli noktalardan biridir. Ayrıca, siparişlerinizin kargolarını hazırlarken düzgün ve korunaklı bir şekilde paketleme yapmanız alıcı için diğer bir önemli noktadır.

Müşteri memnuniyeti ve sadakati için önemli etkenlerden biri de ürün paketleriniz veya kutularınızdır. Ürünü karşı tarafa nasıl gönderdiğiniz alıcılarınız için önemlidir, çünkü Dükkanınızın alıcıyla ilk gerçek teması kargo paketini ellerine aldıkları andır.

Onlara iyi bir kutu açma deneyimi sağlamak, Dükkanınızla ilgili iyi izlenimler bırakmanıza yardım eder. Başka bir açıdan bakacak olursak, ürününüzden önce paketiniz alıcıların eline geçeceği için, paketleriniz Dükkanınızı yansıtır. Müşterinize, kendilerini özel hissettirmek, alışveriş sürecini onlar için daha ilgi çekici bir hale getirir.

Ürünlerinizi müşterilerinize kargolarken düzgün ve kaliteli bir ambalaj kâğıdı ile paketlemeniz müşterilerinizin memnuniyetini arttırmanın yanı sıra merak duygusunu da uyandıracaktır. Örneğin, Dükkanınıza özel ambalaj kâğıdı tasarladıysanız, bu müşterilerinizde Dükkanınızın yüksek seviyede olduğuna dair fikir oluşturur ve Dükkanınızdaki ürünlere olan güvenleri artar. Dükkanınızdan daha fazla alışveriş etmelerine yardımcı olur.

Gereğinden fazla paketleme malzemesi, koruyucu köpük, vs kullanmaktan çekinmeyin. Gerekirse kolinizin boyutunu büyütün, fakat ürünün müşterinize sağlam gittiğinden mutlaka emin olun. Müşterileriniz ürünün ellerine ulaşması için zorunlu olarak bir bekleme sürecinden geçerler. Bu sürecin sonunda ellerine ulaşan ürün hasarlıysa, müşteri için çok büyük vakit kaybı olacaktır. Yalnızca vakit kaybı değil, Atölyeniz için de müthiş bir değer kaybı söz konusu olacaktır. Bu gibi durumların yaşanmaması için, paketlemenize mutlaka çok özen göstermelisiniz.

Ürün sipariş sürecini daha da kişiselleştirmek ve daha anlamlı kılmak için, gönderilerinizin içine müşterilerinizin ismine özel hazırlanmış teşekkür notları da ekleyebilirsiniz. Bu tür yaklaşımlar, alışverişin daha özel hale gelmesine, olumu bir izlenim oluşmasına yardım eder.
Müşterileriniz, beğendikleri ürün ellerine geçtiğinde satın aldıkları hizmetin karşılığını alırlar. Beklentileri de bu yöndedir, ancak ürünle birlikte ücretsiz olarak küçük bir hediye gönderirseniz, müşterilerinize beklentilerinden daha fazlasını vermiş olursunuz.

Unutulmaması gereken bir ayrıntı da alıcıların sipariş sonrası özenle hazırlanmış bu tür kutu veya paketleri sosyal hesapları üzerinden de paylaşabilmeleridir. Bu nedenle özenle hazırlanmış paketler, müşterilerinizin sizin adınıza reklam yapmalarına yardımcı olacağından Dükkanınızın bilinirliğinizi artırmak için büyük önem taşır.

Satacağım ürünler için fatura kesmek zorunda mıyım ?

YOKMU.com el yapımı ürünlerin satıldığı bir pazar yeridir. Bu nedenle evde yaptığınız el yapımı ürünleriniz için fatura kesmek zorunda değilsiniz. Ancak alıcının bu konuda özel bir isteği olabilir veya ürünü ticari müşteri olarak faturalı olarak almak isteyebilir. Bu durumda yardım için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Quick Navigation
×
×

Sepet